11 augusta 2014

Banánová granola/musli



V poslednej dobe sa nám akosi premnožili články o potravinách, o ktorých si myslíme, že sú zdravé, ale v zásade sa jedná o riadny shit.

Čestné miesto na takýchto zoznamoch má aj musli, najmä tá užasne chutná zapekaná chrumkavá verzia (ktorej dokážem zjesť balík na posedenie)... Ale ok, vraj to nie je práve najzdravšie. Našťastie sú ľudia, ktorí si zapekané musli/granolu dokážu urobiť sami doma a vďaka zázraku, ktorým je internet, sa s nami o tieto svoje výtvory môžu podeliť.

A tak som narazila aj na tento zdravý ALE najmä chutný recept na banánové zapekané musli a verte mi, skutočne sa oplatí vyskúšať! Genialita tohto receptu spočíva okrem iného v tom, že prezretý zrelý banán používa ako sladidlo a zároveň ako lepidlo... a čo si budeme hovoriť - aj pre chuť.

OK, zabudnite, čo som písala o tom, že toto musli je super zdravé... O to nejde, alebo teda aspoň nie v prvom rade - ide o to, že je super chutné (a to, že je zdravé berte ako pridaný bonus).

Recept pochádza zo skvelej stránky Greenkitchen - odporúčam pozrieť aj iné recepty!

***
Budeme potrebovať:

500 g ovsených vločiek (2 šálky)
80 g tekvicových semiačok (1/2 šálky - ja som použila slnečnicové)
80 g nasekaných mandlí (1/2 šálky)
2 prezreté banány
1/4 ČL vanilkového extraktu
3 PL medu/agávového sirupu/javorového sirupu
3 PL kokosového oleja
štipka soli

Recipe in English



***

POSTUP (super easy):

1. Predhrejeme si rúru na 200°C, pripravíme si plech - dáme naň pečiaci papier (a ušetríme si tým veľa problémov).

2. Banány roztlačíme. Do tejto zmesi pridáme ostatné tekuté suroviny (sirup/med, vanilkový extrakt a kokosový olej).

3. V druhej  miske premiešame vločky, semiačka, mandle a soľ. Do tejto zmesi prilejeme tekúte suroviny a rukami to pekne premiešame.

4. Zmes vysypeme na plech a pečieme spolu 20 min. Po prvých desiatich munútach vyberieme a varechou poriadne premiešame. Odporúčam po upečení varechou opäť poriadne premiešať a nechať ešte obschnúť v chladnúcej rúre.

TIP: Do musli môžete pridať aj sušené ovocie (napr. hrozienka), ale urobte tak až PO upečení. V opačnom prípade už aj tak vysušené hrozienka vysušíte ešte viac.

Skladujeme vo vzduchotesnej nádobe. Odporúčam spotrebovať do mesiaca.


***



Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára